Total: (169,037)
Parajsa.com

Parajsa

... per nje jete me te mire

Albert Einstein – Teoria e Relativitetit, dhurata me e bukur qe i ka lene njerezimit!

0

Albert Einstein - Teoria e Relativitetit, dhurata me e bukur qe i ka lene njerezimit! E instein, Albert ka lindur me 14 Mars 1879, ne Ulm te Gjermanise. Einstein u rrit ne Munich, ku babai i tij, Hermann, kishte ne pronesi nje fabrike te vogel elektrokimike. Disiplina strikte e shkollave gjermane nuk e perfshiu te riun Einstein, i cili ishte nje student i varfer, por e drejtoi ate drejt studimeve te pavarura vetjake ne filozofi, matematike dhe shkenca. Me 1895, mbasi biznesi i Hermann deshtoi, familja e Einstein u zhvendos per ne Milan, Itali. Albert ngeli mbrapa per te vazhduar studimet, por shume shpejt ai e la shkollen pa marre ndonje diplome per tu zhvendosur tek familja e tij. Ai vazhdoi studimet e tij te pavarura, duke i mesuar vetes llogarite dhe principet e larta matematikore. Mbasi deshtoi ne perpjekjen e tij te pare ne nje provim, per te hyre ne te mirenjohurin “Institutin Federal Zvicerian te Tekonologjise” ne Zurich, Einstein u pranua me 1896, dhe filloi te ndiqte kater vjet studimesh per fizike dhe matematike. Mbas diplomimit te tij me 1900, Einstein u be nje qytetar me te drejta te plota zviceriane me 1901 dhe fitoi nje vend pune si asistent teknik ne nje zyre licensimi patentash zviceriane, ne Bern. Me 1903, ai u martua me te dashuren e tij te universitetit, Mileva Maric.

Ndersa punonte ne zyren e licensimit te patentave, Einstein vazhdoi investigimet e tij te pavarura ne teorite fizike. Me 1905, ai publikoi nje artikull te titulluar Nje perkufizim i ri i Dimensioneve Molekulare ne te mirenjohuren media mujore gjermane “Annalen der Physik”. Artikulli i dhuroi atij graden Ph.D. nga Universiteti i Zurich-ut. Ne te njejtin vit, Einstein publikoi kater faqe te tjera ne Annalen, duke perfshire dhe teorine e tij revolucionare qe drita ekziston si ne trajte vale ashtu dhe ne trajte grimcash.

Albert Einstein» Propozimi i tij i vitit 1905, megjithese, ishte teoria e tij speciale e relativitetit, e cila binte ne kundershtim me nocionin tradicional qe koha dhe hapsira ishin koncepte absolute, duke sugjeruar ne vend te ketij nocioni se te dyja si koha po ashtu dhe hapsira variojne sipas situatave. Einstein punoi si profesor fizike ne universitetet e Prages dhe Zurich-ut, perpara se te zhvendosej ne Berlin me 1914 me gruan dhe dy djemte e tij, Hans Albert dhe Eduard. Ai pranoi nje vend pune ne Akademine Prusiane te Shkencave, ne te cilen ai do te vazhdonte kerkimet e tij dhe ne te njejten kohe jepte dhe leksione ne Universitetin e Berlinit. I pakenaqur me jeten ne Berlin, gruaja e tij Mileva u rikthye ne Zvicer me djemte e tyre, prane kohes se fillimi te Luftes se Pare Boterorere; ndarja e tyre coi ne nje divorc ne vitin 1919. Einstein u martua me kushuriren e tij te dyte ne brezni, Elsa Lowenthal, ne fund te po atij viti. Me 1915, Einstein perfeksionoi ne pergjithesi teorine e tij mbi relativitetin, duke e permbledhur teorine e tij me ekuacionin matematikor E=mc² (energjia eshte e barabarte me prodhimin e mases me shpejtesine e drites ne katror).

RelativitetiZbulimet e tij ne relativitet u botuan ne “Principet e Relativitetit”, “Njoftime mbi Relativitetin” dhe “Nenkuptimi i Relativitetit”. Ne Nentor te 1919, “Shoqeria Mbreterore e Londres” deklaroi se eksperimentet e tyre te bera gjate eklipsit diellor te atij viti, konfirmuan parashikimet e bera nga Einstein ne teorine e pergjithshme te tij mbi relativitetin. Vertetesia e ketij njoftimi tronditi gjithe boten e shkencave dhe i dhuroi Einstein brohoritjet me te ngrohta internacionale qe ai i meritonte prej kohesh. Kritikat vazhduan te ishin prezente ndaj teorive te tij shkencore, sikurse dhe ndaj bindjeve te tij politike, te cilat u bene gjithnje e me te dukshme ndersa fama e tij rritej.

» Ne vitet ne vazhdim WWI, Einstein pati shume kritika brenda Gjermanise mbi teorite e tij, sikurse dhe ndaj qendrimit te tij aktiv per paqen (perfshire ketu Shtetet e Bashkuara), liberalizimin dhe Zionism. Ai ndermori shume udhetime per te shperndare leksionet e tij mbi relativitetin, ne Europe, Azi, Lindjen e Mesme dhe Ameriken Jugore. Einstein fillimisht udhetoi neper Shtetet e Bashkuara te Amerikes ne pranveren e vitit 1921, me qellim te siguronte te ardhura per fondin e Fondacionit Palestinez. Ne 1921, Einstein fitoi cmimin Nobel ne fizik. Citimi i komisionit te cmimeve per te ishte: per ligjin fotoelektik tuajin dhe per punen tuaj te sukseshme ne fushen e teorive fizike. Nuk u permend fare puna e tij e super-kritikuar mbi relativitetin, e cila do te behet trashigimia kulturore me e qendrueshmja e tij, me vlera teper te rendesishme per gjithe boten. Qe nga vitet 1920s on, Einstein punoi per unifikimin e koncepteve te gravitetit dhe elektromagnetizmit ne nje permbledhje te titulluar Unifikimi me i madh i teorise se fizikes, apo nje formule te vetme matematike per te vleresuar rekuizite e Universit mbi materien dhe pyetjeve mbi energjine qe do te mbeteshin te paperfunduara. Nderkohe, legjenda e shpirtit paqesor te Einstein u theksua gjithnje e me shume gjate viteve perpara Luftes se dyte Boterore.

Ai u shqetesua shume nga deshtimi i Konferences Boterore te Gjeneves per Çarmatimin me 1932, dhe me pas filloi nje korespondence me te famshmin Sigmund Freud mbi te trasheguaren deshire per lufte te species njerezore. Me 1933, menjehere mbasi Adolf Hitler u be kancelari i Gjermanise, Einstein refuzoi qytetarine gjermane dhe migroi per ne Amerike, ku atij i ishte ofruar nje vend pune me orar te plote ne te sapoformuarin Instituti i Studimeve te Perparuara ne Princeton, New Jersey. Shume shpejt, Einstein kuptoi rrezikun serioz qe i kanosoj sigurise se botes nga Hitleri dhe Nazizmi.

» Pavaresisht nga historia e tij paqedashese, ai u beri thirrje te gjithe shteteve Europiane te pergatiteshin per vetmbrojtje. Duke pare implikimin e nje Aksi te mundshem per fitore, ai nguti presidentin Franklin D. Roosevelt per te pershpejtuar hapat e ndermarra ne kerkimet nukleare ne U.S. Ne kete menyre ai mori pjese indirekt ne zhvillimin e bombes atomike qe u vleresua dhe si me e tmerrshmja ne historine e njerezimit per pasojat e shkaktuara nga perdorimi i saj ne Japoni me 1945 dhe implikimet e saj ne luften e se ardhmes, emri dhe kerkimet e tij te pagabueshme i dhane jete eres se fuqise atomike. Mbas vdekjes se Elses me 1936, Einstein jetoi i vetem ne Princeton, duke e perfshire veten gjithmone e me shume ne jeten politike. Ai u bashkua me nje grup shkencetaresh ne nje perpjekje per te parandaluar perdorimin e armeve atomike, duke propozuar themelimin e nje sistemi mbare boteror, i cili do te siguronte autoritetin e nevojshem per sigurine boterore. Ai gjithashtu denoncoi McCarthyism dhe beri nje thirrje te fuqishme publike per ti dhene stop, fanatizmit dhe racizmit, dhe pati nje kritike te gjere persa i perket kendveshtimeve te tij rreth shqetesimeve per Luften e Ftohte. Einstein vdiq ne 18 Prill, 1955, ne moshen 76 vjec.

Foto te Albert Einstein:

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Albert Einstein

Totali 0 Vota
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

Shkembejeni

Rreth autorit

Parajsa.com është një portal i pavarur në gjuhën shqipe, i themeluar në vitin 2001, që ka depërtuar zemrat shqiptare në Kosovë, Shqipëri, Çameri, Maqedoni, Mal të Zi, dhe kudo ku jetojnë shqiptarët, për vite me rradhë, nëpërmjet një larmie temash të ndryshme nga të gjitha fushat e jetës.

Shkruani nje koment