Kreu | Teknologjia

Teknologjia

Menyra si e mbani goten zbulon personalitetin

Menyra si e mbani goten zbulon personalitetin

Për të dalluar tetë tipa të ndryshme se si pinë nga gota, psikologu dr. Glennn Wilson gati për një muaj ka vizituar kafenetë dhe ka studiuar gjuhën e trupit të njerëzve me gotë në dorë. Mënyra se si bëjmë gjeste, qeshim ose e japim dorën flet shumë për neve, por edhe mënyra se si mbajmë gotën dhe stili dhe ritmi me të cilin pimë pijen e preferuar shpesh zbulon për personalitetin tonë shumë më shumë se sa dëshirojmë.
Si u ndihmojne ushtrimet qelizave tona qe te na ndihmojne neve

Si u ndihmojne ushtrimet qelizave tona qe te na ndihmojne neve

Përveçqë na ndihmojnë të jemi më fleksibil, ushtrimet po ashtu luajnë një rol të rëndësishëm për të na mbrojtur nga sëmundjet kronike, siç është diabeti. Një studim i ri sugjeron se si aktiviteti në nivel qelizor mund të na mbajë më të shëndetshëm kur aktiviteti ynë arrin nivel më të lart angazhimi. Procesi në fjalë është "autophagy", një seri e veprimeve në të cilat qelizat riciklojnë pjesët e brendshme dhe kjo, në anën tjetër, ndihmon për të mbajtur qelizat agile dhe të afta për t'u përshtatur me ndryshimet në kërkesat e energjisë dhe në kushtet ushqyese. Ushtrimet fillojnë me "autophagy" në zemër dhe në muskuj te minjtë....
Pese mije hapa ose 3 kilometra ecje ne dite, trupi ne forme

Pese mije hapa ose 3 kilometra ecje ne dite, trupi ne forme

Pesë mijë hapa. Kjo është distanca, e barabartë me 3 kilometra, që secili prej nesh duhet të përshkojë çdo ditë për të qenë në formë. Këtë e thekson edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila ka rreshtuar dëmet e të ndenjurit pasiv në kontinentin e vjetër (Europë), transmeton Shqip. Ecja nuk i bën mirë vetëm shëndetit, por edhe portofolit. Duke e lënë makinën në garazh mund të kursehen rreth 700 euro në vit....
Si ta rifreskoni trurin

Si ta rifreskoni trurin

Mendoni se truri juaj është lodhur apo ngadalësuar me kalimin e moshës apo si pasojë e kalimit të një sëmundjeje? Mund ta riparoni me ndihmën e disa ushtrimeve të thjeshta. Sipas një lajmi të publikuar në "Huffingtonpost", të cilin e transmeton Starti, në fillim të viteve '80 neurobiologu Michaell Merzenich, i cili sot punon si profesor në universitetin e San Fransiscos në Kaliforni, realizoi një studim me anë të cilit tregoi se truri mund të ndryshojë në varësi të të dhënave të jashtme....
Ushqimi i ferguar me vaj ulliri, i mire per zemer

Ushqimi i ferguar me vaj ulliri, i mire per zemer

Përdorimi i ushqimit të fërguar mund të jetë i keq për zemrën, por jo nëse përdorni vaj ulliri ose luledielli për ta përgatitur atë, thonë ekspertët. Ata kanë zbuluar se rreziku i madh për sëmundjet e zemrës ose vdekjen e parakohshme nuk është i lidhur me ushqimin që gatuhet në këtë mënyrë. Por hulumtuesit theksojnë se zbulimet e tyre, nga studimet e dietave tipike spanjolle në të cilën këto vajra "të shëndetshme" janë gjetur në bollëk dhe nuk vlejnë për dhjamërat ose llojet e tjera të vajit....
Te lumturit e zgjedhin ngjyren roze!

Te lumturit e zgjedhin ngjyren roze!

Ngjyrat janë pjesë e jetëve tona. Ndikojnë në atmosferën në hapësirë dhe disponim, zbulojnë shumë për karakteristikat tona, ndërsa në kromoterapi aplikohen edhe për shërimin e sëmundjeve të ndryshme. Mësoni se çka flet për ju dhoma e ditës, si dhe disa rregulla të përgjithshme për ngjyrat në enterier. Guximtarët e zgjedhin të zezënE kuqja është ngjyra më e fuqishme dhe e zgjedhin personat me karakter të fortë, që kërkojnë eksitim dhe aksion, si dhe personat e ngrohtë dhe gazmor....
Disa skenare se si mund te arrihet deri tek fundi i botes

Disa skenare se si mund te arrihet deri tek fundi i botes

Siç dihet tashmë, nga kalendarët e civilizimeve të lashta të Majave shumë kanë kuptuar që bota jonë përfundon më 21 dhjetor të vitit 2012. Megjithatë, ekzistojnë disa mënyra të shpjegueshme shkencërisht, sipas së cilave do të përfundonte bota të cilën e njohim. Ju sjellim disa skenarë të mundshëm të cilat i kanë paraqitur shkencëtarët....
Megaupload, pirateri me fitimet mbi 175 milion dollare

Megaupload, pirateri me fitimet mbi 175 milion dollare

Themeluesi i faqes Megaupload ka mbetur në burg edhe pse ka mohuar akuzat për pirateri në internet dhe pastrim parash. Kim Dotcom i ashtuquajtur Dr Djalli me kombësi gjermane është paraqitur duke buzëqeshur në gjyq dhe me mbështetjen e rreth 20 personave. Prokurorja Anne Toohey ka kundërshtuar lirimin me kusht të themeluesit të Megaupload pasi sipas saj ai ka akses në shumë fonde dhe besohet se ka shumë identitet....
MegaUpload si reklama me e mire per SOPA/PIPA

MegaUpload si reklama me e mire per SOPA/PIPA

Vetëm një ditë pas shuarjes së websajtit të MegaUpload, u zbulua përmbajtja e akuzës të cilën e ka ngritur prokurori publik i SHBA-së, dhe në të ka mjaft material që Kim Schmitz dhe ekipi i tij të dërgohen në një pushim të gjatë prapa grilave. Autoritetet amerikane në të pohojnë që pronarët e MegaUpload qëllimisht dhe me vetëdije kanë anashkaluar faktin që përmes shërbimit të tyre distribuohen përmbajtje ilegale, edhe pse e kanë ditur që kjo ishte duke ndodhur, dhe për këtë kanë si dëshmi e-mailat dhe chat logët e të punësuarve....
Twitter pergatitet te bllokoje cicerima

Twitter pergatitet te bllokoje cicerima

Twitter gjatë ditës së enjte lajmëroi që e ka teknologjinë që mund të bllokojë cicërimet e përzgjedhura në shtetet e veçanta.Më parë, nëse një qeveri diku në botë e kishte bërë ndonjë kërkesë të ligjshme për të bllokuar një cicërimë, Twitter duhej ta bllokonte atë cicërimë në mbarë në botë. "Duke filluar që sot, ne ia japim vetes mundësinë që në mënyrë reaguese të ndalojmë përmbajtje nga përdoruesit në një shtet të posaçëm - derisa e mbajmë atë të gatshme në tërë botë" thuhet në blogun e ndërmarrjes Twitter....
back 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last totali: 146 | duke treguar: 11 - 20
Kendi i Reklamave
avatar Parajsa ne 29/05/2011 01:25:30
Nje analize e detajuar e vepres, qe te le vertet pershtypjen e nje shpalosje enigmatike te elementeve historike.
avatar rolanda ne 02/11/2010 21:09:38
mendimi im per kete artikull eshte: ky artikull me pelqeuu shum,sepse kishte keshilla shum te mira
avatar Rasim ne 01/11/2010 00:22:50
Pa koment:Me pelqeu artikulli ishte me te vertet artikull i mir dhe shprehjet reale nga ana e Gazetares me pervoje.Po ishte me me pervoje nga dy ...
avatar Ilirjana ne 15/10/2010 07:05:04
Adem Jashari ishte nje shembull unik ne historin e popullit ton. Vepra e tij dhe e gjith atyre qe e imituan do te na bej ...
avatar arta velaj ne 28/09/2010 22:20:25
desha thjesht te thoja qe shpresoj qe afrimi te ket ngelur ai afrimi i thjesht qe kam njohur dikur, i bej shum urime.
Autori i Perzgjedhur
Kendi i Reklamave