Lista e Njoftimeve
Email:
Sondazhi: Edukimi?
Cfare shkolle keni bere?

Fjalekyce: aktor

1 2 next totali: 11 | duke treguar: 1 - 10
Bajrush Mjaku: Gjenerali i skenës shqiptare

Bajrush Mjaku: Gjenerali i skenës shqiptare

I lindur në vitin 1952, në fshatin Gjurgjedell, aktualisht e njohur si Kodra e Trimave, të komunës së Kaçanikut, një fshat i thellë malor, aktori Bajrush Mjaku, me fizikun e tij, të duket si një copë shkëmbi i shkëputur nga ato bjeshkë, për t'u bërë pastaj një gjeneral i skenës teatrore ndër ne. Duke tymosur cigare puro, ai flet me krenari për rrugën prej aktori. Me respekt flet për profesorët e tij të aktrimit, Faruk Begollin, Bekim Fehmiun, Ramiz Kelmendin dhe Faik Imerin....
Skënder Sallaku: Pengu i kllounit të parë shqiptar, një godinë për cirkun

Skënder Sallaku: Pengu i kllounit të parë shqiptar, një godinë për cirkun

Skënder Sallaku "Artist i Popullit", njëri nga aktorët tanë më të mirë të humorit, ish-kampion kombëtar në mundjen klasike, autor skeçesh e parodish sot kujtohet nga të gjithë për interpretimin e tij brilant në cirk dhe në estradë. Kllouni i parë i cirkut shqiptar ka lindur në Tiranë më 25 janar 1935. Ka mbaruar Institutin e Lartë të Kulturës Fizike "Vojo Kushi" dhe ka kryer një kualifikim një vjeçar në Kinë, pranë cirkut të Pekinit. Fillimisht Skënderi filloi punë si profesionist në Estradën e Kufirit, më pas si klloun akrobatik në cirk, duke dhënë një kontribut te papërsëritshëm në ecurinë e këtij profili sa të vështirë aq edhe të bukur....
Aktori tetovar Blerim Destani ne ekranet nderkombetare

Aktori tetovar Blerim Destani ne ekranet nderkombetare

Blerim Destani ka lindur me 12 prill 1981 ne Stolberg te Aachen-it, Gjermani. Femijerine e kaloi ne Tetove, nje qytet ne Maqedoni ne rreze te maleve te Sharrit, Bozovce. Pasionin e tij per aktrimin Blerimi e zbuloi qe heret. Me kembengulje ka realizuar planin e tij duke u marre intensivisht me temat e filmit dhe te drames. Ne moshen 14 vjecare ka bere sproven e para ne boten e aktrimit duke luajtur ne filmin Atje ku nuk lind dielli. Krahas prodhimit te metrazheve te shkurtra dokumentare, filloi edhe shkollimin e mjeshterise se aktorit ne Keln dhe ne Londer....
Brad Pitt - Djaloshi me seksi ne Holliwood

Brad Pitt - Djaloshi me seksi ne Holliwood

Ka lindur me 18 Dhjetor, 1963, ne Shawnee, Oklahoma. Pitt u rrit ne Springfield, Missouri, me i madhi i tre femijeve te nje familje te devotshme baptiste jugore. Babi i tij, Bill Pitt, ishte pronari i nje kompanie kamionesh, ndersa e ema e tij, Jane Pitt, ishte nje konsulente familjare. Ne fakt, Pitt deshironte te behej nje drejtues i artit te reklamimit, per ta arritur kete synim te tij, ai studioji per gazetari ne Universitetin Missouri. Megjithate, studenti i ri, kishte dhe synime te tjera te fshehura, produkti i vegjelise dashuria per filmat, deshire kjo qe u be e prekshme per te, simestrin e fundit ne Universitet, dhe ne ate moment ai arriti ne konkluzionin, Une duhet te largohem. Per nje kaprico, Pitt braktisi kolegjin, mblodhi rrobat e tij, dhe u nis per ne Perendim, per te ndjekur nje karriere te re ate te aktrimit ne Los Angeles....
Sander Prosi -  Stomatologu qe magjepsi skenen

Sander Prosi - Stomatologu qe magjepsi skenen

Fati nuk mund te kishte qene i pabese me Sander Prosin. Edhe pse me nje diplome stomatologu ne xhep, ai nuk mund ta tradhtone pasionin qe kishte per skenen. I sapokthyer nga studimet ne Austri, kishte degjuar per nje konkurs qe Teatri Kombetar organizonte per aktore dhe ai nuk u mendua gjate. Qysh kur ishte adoleshent, i kishte ngelur si gozhde nje merak. Kishte tentuar te luante ne dramen e Shilerit Vilhelm Tel, por pas disa provave te lodhshme gjithcka ishte anuluar nga fashistet. Brenda pak kohesh u kthye ne aktor, pedagog, nje kult i teatrit dhe i kinemase shqiptare. Pati mesues dhe kolege te njohur, si: Naim Frasheri, Andon Pano, Marie Logoreci e shume te tjere, nje plejade aktoresh te vjeter qe vendosen themelet e aktrimit ne vend....
Nuk do te behesha kurre politikan - Ne skene jam i lire, jam Roland Trebicka!

Nuk do te behesha kurre politikan - Ne skene jam i lire, jam Roland Trebicka!

Eshte e veshtire ta gjesh nje moment larg dyerve te Teatrit Kombetar. Edhe brenda tyre, cdo minute eshte e shenjte. Prapa deres se provave, ku nje dore e kujdesshme ka shkruar Mos trokit, ketu ka prova, degjohet zeri kumbues i Roland Trebickes, Artistit te Merituar te Teatrit Shqiptar. E shkeputem nje cast, per te mesuar me teper rreth dy komedive per te cilat eshte duke punuar, Karnavalet e Korces, me regjizor Dhimiter Pecanin dhe Me mire neser se pasneser, te regjizorit Milto Kutali. Ne te vertete nuk eshte shume i lire dhe me miresjellje pohon se nuk ka kohe as ti ofrosh nje kafe....
Tom Kruiz, heroi i sushit western

Tom Kruiz, heroi i sushit western

Nje mbremje ne Los Anxheles, Tom Kruiz braktisi para kohe xhirimet e filmit te tij te ri Collateral te Majkell Manit [ku per here te pare eshte personazh negativ, nje serial killer], per te fluturuar drejt Tokjos. Duhej te prezantonte para 500 gazetareve japoneze filmin Samurai i fundit nje film i drejtuar nga Eduard Zwick, i cili bashkon mitin e kufirit me ate te samurait, nen etiketen zbavitese te sushi western. Ndenji aty per 11 ore, per te mberritur me pas per arsye peronale ne Londer, prej nga ne mbremje u nis drejt Los Anxhelesit, ku te nesermen ne mengjes e prisnin per te rifilluar xhirimet. Kur e pyetem gjate intervistes nese ndjehej i lodhur nga kjo xhiro rreth botes, u pergjigj seriozisht: Nuk kam kohe te jem i lodhur. Pastaj shpjegoi se kishte pak kohe qe kishte pare perseri filmin Predator ne te cilin, nje i forte nga ata te ish-wrestlerit dhe guvernator i ardhshem i Minesotes, Xhes Ventura, edhe pse i plagosur, qeteson shoket e tij: nuk kam kohe te derdh gjak....
Keanu Reeves - Pasioni, deshira dhe vullneti e beri te famshem

Keanu Reeves - Pasioni, deshira dhe vullneti e beri te famshem

Ka lindur me 2 Shtator, 1964, ne Beirut, Lebanon. Mamaja e Reeves, Patricia, u takua me babane e Keanus, Samuel Reeves, nje gjeologjist me preardhje kinezo-Hawaiiane (emri Keanu do te thote puhize e ftohte mbi male, ne gjuhen Hawaiiane), ndersa punonte ne nje klub nate ne Beirut. Mbasi martesa e tyre e shkurter perfundoi, Patricia u zhvendos se bashku me Keanu dhe motren e tij te vogel, Kis, ne New York City, ku ajo u martua me Paul Aaron, nje skenarist, prodhues filmash dhe drejtues. Familja u pozicionua ne Toronto, Kanada, rreth vitit 1970. Nje student disi i cinteresuar, adoleshenca e Reeves u perqendrua ne dy pasionet binjake te tij, dramen dhe hokey....
Bruce Lee - Aktor, ekspert i Arteve Marciale

Bruce Lee - Aktor, ekspert i Arteve Marciale

Mamaja e Lee e quajti ate Bruce, qe do te thote i fuqishem, ne gjuhen Gaelic. Bruce i vogel u paraqit ne nje film per here te pare qe ne moshen tre muajshe, ku ai u perdor si femija e nje amerikaneje ne filmin Golden Gate Girl. Me 1941, familja Lee u zhvendos perseri ne Hong Kong, atehere e pushtuar nga Japonozet. Per shkak te paraqitjes teper natyrale te tij perpara kamerave, Bruce Lee mori pjese dhe ne rreth 20 filma gjate femijerise se tij, duke filluar ne vitin 1946. Ai gjithashtu studjoi dhe per kercim, njehere fitoi nje konkurs ne ritmin cha-cha-cha. Si cdo adoleshent, ai u be anetari i nje grupi gangsteresh rruge ne Hong Kong, dhe me 1953 filloi leksionet per kung fu per te permiresuar aftesite e tij ne artin e luftimit....
Leonardo di Caprio, dikur romantik, tani nje gangster

Leonardo di Caprio, dikur romantik, tani nje gangster

Leonardo di Caprio eshte rritur. Ka force te perballoje peshen e suksesit dhe te tregoje endrren e tij: Nje familje. Shume elegant, me xhakete gri dhe kemishe te kalter qe intonon me syte e tij, Leonardo di Caprio paraqitet i rritur ne krahasim me kohen e Titanikut. Mjekra e lene i jep nje pamje me te madhe se sa mosha e tij 28 vjecare. Ne filmat e tij te sapo dale qe shenojne dhe kthimin e tij te madh, Leo braktis veshjen e nje heroi romantik, ate qe fale James Cameron e ka bere di Caprion aktorin me te dashur ne te gjithe boten. Ne Gangs of New York, te Martin Scorsese eshte Amsterdam Vallon, nje i forte, nje i emigruar irlandez i viteve 800, i prere per hakmarrje dhe liri. Ndersa tek Prova a prendermi te Stiven Spielberg, eshte nje mashtrues i zoti....
1 2 next totali: 11 | duke treguar: 1 - 10
Identifikohuni
Kendi i Reklamave
avatar Parajsa ne 29/05/2011 01:25:30
Nje analize e detajuar e vepres, qe te le vertet pershtypjen e nje shpalosje enigmatike te elementeve historike.
avatar rolanda ne 02/11/2010 21:09:38
mendimi im per kete artikull eshte: ky artikull me pelqeuu shum,sepse kishte keshilla shum te mira
avatar Rasim ne 01/11/2010 00:22:50
Pa koment:Me pelqeu artikulli ishte me te vertet artikull i mir dhe shprehjet reale nga ana e Gazetares me pervoje.Po ishte me me pervoje nga dy ...
avatar Ilirjana ne 15/10/2010 07:05:04
Adem Jashari ishte nje shembull unik ne historin e popullit ton. Vepra e tij dhe e gjith atyre qe e imituan do te na bej ...
avatar arta velaj ne 28/09/2010 22:20:25
desha thjesht te thoja qe shpresoj qe afrimi te ket ngelur ai afrimi i thjesht qe kam njohur dikur, i bej shum urime.
Autori i Perzgjedhur
Kendi i Reklamave