Kreu | Shendeti

Shendeti

Ushqimet per nje diete te shendetshme

Ushqimet per nje diete te shendetshme

Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike. Sigurisht që duhet reduktuar konsumimi i shumë elementëve të dëmshëm për organizmin, por fillimisht duhet të përqendrohemi tek futja në dietën e përditshme të disa ushqimeve të domosdoshme.Siç transmeton TCH, janë disa ushqime që përmirësojnë dietën tonë dhe që e bëjnë trupin më të shëndetshëm.
Cka eshte fuqia e vullnetit dhe per cfare sherben?

Cka eshte fuqia e vullnetit dhe per cfare sherben?

Me fuqinë e vullnetit mund të arrihet çdo gjë - që nga synimet e larta profesionale deri te barku dhe vithet e formësuara në mënyrë të përkryer. Psikologët të cilët merren me studimin e vetëkontrollit njerëzor dallojnë dy sisteme themelore - të nxehtin dhe të ftohtin. Sistemi i ftohtë është ai cili ka të bëjë me aspektin kognitiv dhe refleksiv, ndërsa sistemi i nxehtë është ai i cili është përgjegjës për emocionet dhe impulset....
Shprehite e familjeve te shendetshme

Shprehite e familjeve te shendetshme

Që ta mbani peshën e shëndetshme, duhet të hani, dhe jo të rrini të uritur. Nëse nuk furnizoheni me ushqim rregullisht, do të bëheni shumë të uritur, duke shkaktuar që hormoni i urisë, grehlin, të nxisë ngrënien e tepërt. Problemi është që është e nevojshme një gjysmë ore që ai hormon të kthehet në gjendje normale pasi që filloni të hani, por në ata 30 minuta me siguri do të konsumoni më shumë kalori sesa po të mos kishit ngrënë në stomak të zbrazët....
Femrat me veshtire e lene duhanin, edhe pse kane me shume arsye per kete

Femrat me veshtire e lene duhanin, edhe pse kane me shume arsye per kete

Femrat e kanë më vështirë ta lënë duhanin, edhe pse janë më të rrezikuara nga një varg problemesh shëndetësore. Nëse mendoni për ta lënë duhanin, por nuk jeni të sigurt që është koha e duhur ose ju mungon motivimi, ju sjellim një varg të problemeve shëndetësore që i shkakton pirja e duhanit. Shumica e njerëzve që e kanë lënë duhanin, ose të paktën kanë tentuar ta lënë, do t'ua vërtetojnë se si nuk është aq e thjesht të braktiset shprehia e cila luan rol kryesor në vdekshmërinë e lartë nga kanceri i mushkërive dhe sëmundjet e zemrës....
Vaji i ullirit, formula e shendetit dhe bukurise

Vaji i ullirit, formula e shendetit dhe bukurise

Ulliri është një bimë mjekësore e mrekullueshme. Çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje e tjera. Ditologia Blerina Bombaj shpjegon në gazetën Shekulli për vetitë e këtij produkti.Vaji i ullirit ndihmon në sëmundjet e mëlçisë dhe në eleminimin e gurëve të fshikëzës së tëmthit dhe gurëve të veshkave....
Lakrat e pagatuara dhe turshi jane miq te vertete te shendetit

Lakrat e pagatuara dhe turshi jane miq te vertete te shendetit

Edhe lakra e kuqe edhe ajo e gjelbër kanë shumë vitamina C (me zierje humben), kalcium, fosfor, kalium, hekur, bakër, zink, magnez, squfur, acid laktik, karoten, vitamina të grupit E, K dhe B. Vetëm në lakrën turshi është e pranishme edhe vitamina U, çudibërëse tek i thati në stomak. Pasi që veçoritë shëruese të lakrës, edhe pse të vërtetuara edhe shkencërisht, nuk i shfrytëzojmë edhe aq mjaftueshëm, po ua rikujtojmë disa nga ato....
Ushqimet me te mira per forcim te imunitetit

Ushqimet me te mira per forcim te imunitetit

Sëmundjet "ikin" nga kokrrat e shtogut, grjepfruti, patatet e ëmbla, bajamet, spinaqi, jogurti dhe çaji i gjelbër dhe çaji i zi, prandaj përdorni në sezonin e ardhshëm të ftohjeve.Popaji kishte të drejtë kur hante sasi të mëdha spinaqi, sepse hulumtimet tregojnë që kjo perime është e shkëlqyeshme për forcimin e imunitetit. Spinaqi është i pasur me materie të dobishme, veçanërisht me folate, të cilat i ndihmojnë trupit që të krijojë qeliza të reja dhe të përmirësojë dëmtimet e ADN-së....
Pozita dhe forma e rrudhave zbulon karakterin e njerezve

Pozita dhe forma e rrudhave zbulon karakterin e njerezve

Numri jashtëzakonisht i madh i rrudhave në ballë, simbolizon edhe numër jashtëzakonisht të madh ngjarjesh dhe ndryshimesh në jetën e njeriut. Bazuar në shtatë lloje të rrudhave në ballë mund të zbulohet karakteri i njeriut.Me studimin e linjave në fytyrë (metoposkopi) që në shekullin e 17-të është marrë astronomi Richard Sanders....
Vendet ku njerezit jetojne me gjate

Vendet ku njerezit jetojne me gjate

Në vitin 1513, konkuistadori spanjoll, Juan Ponce de Leon, i nis në kërkim të një vendi të quajtur Bimini, që sipas mitologjisë ishte toka ku njerëzit qëndronin githmonë të rinj, pasi pinin ujë nga burimi i rinisë. Pasi kërkoi me vendosmëri në Florida dhe në Karaibe për këtë vend pjellë e fantazisë, Leon u kthye në Spanjë duarbosh. Megjithatë, sot në botë ekzistojnë disa vende ku njerëzit pothuajse duket sikur nuk vdesin kurrë....
Lengjet e frutave, te shendetshme

Lengjet e frutave, te shendetshme

Shijet dhe llojet e ndryshme të pijeve të shijshme ndihmojnë në luftë kundër sëmundjeve të caktuara, ndërsa shkencëtarët çdo ditë zbulojnë përparësi të reja të këtyre bombave me vitamina. Para disa kohësh shkencëtarët kanë zbuluar që lëngu i panxharit ndihmon reduktimin e ekspozimit ndaj dementias, ndërsa përmban nitrate të cilat nxisin qarkullimin e gjakut dhe arritjen e gjakut në tru....
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 next last totali: 254 | duke treguar: 1 - 10
Kendi i Reklamave
avatar Parajsa ne 29/05/2011 01:25:30
Nje analize e detajuar e vepres, qe te le vertet pershtypjen e nje shpalosje enigmatike te elementeve historike.
avatar rolanda ne 02/11/2010 21:09:38
mendimi im per kete artikull eshte: ky artikull me pelqeuu shum,sepse kishte keshilla shum te mira
avatar Rasim ne 01/11/2010 00:22:50
Pa koment:Me pelqeu artikulli ishte me te vertet artikull i mir dhe shprehjet reale nga ana e Gazetares me pervoje.Po ishte me me pervoje nga dy ...
avatar Ilirjana ne 15/10/2010 07:05:04
Adem Jashari ishte nje shembull unik ne historin e popullit ton. Vepra e tij dhe e gjith atyre qe e imituan do te na bej ...
avatar arta velaj ne 28/09/2010 22:20:25
desha thjesht te thoja qe shpresoj qe afrimi te ket ngelur ai afrimi i thjesht qe kam njohur dikur, i bej shum urime.
Autori i Perzgjedhur
Kendi i Reklamave