Kreu | Dossier | Familja Mbreterore Shqiptare - Historia e ikjes dhe e kthimit

Familja Mbreterore Shqiptare - Historia e ikjes dhe e kthimit

Familja Mbreterore Shqiptare Familja Mbreterore Shqiptare

Familja Mbreterore Shqiptare mberriti ne qershor ne Tirane duke i dhene fund nje mergimi 63 vjecar. Nje avion Boing 727 i kompanise Million Air, transportoi nga aeroporti Lanceria i Johanesburgut, Nenen Mbretereshe Geraldina, Trashegimtarin e fronit Leka Zogu, pjesetaret e Familjes Mbreterore, stafin e tyre te ngushte dhe nje pjese te personelit te sherbimit.

Familja Mbreterore Shqiptare mberriti ne qershor ne Tirane duke i dhene fund nje mergimi 63 vjecar. Nje avion "Boing 727" i kompanise "Million Air", transportoi nga aeroporti Lanceria i Johanesburgut, Nenen Mbretereshe Geraldina, Trashegimtarin e fronit Leka Zogu, pjesetaret e Familjes Mbreterore, stafin e tyre te ngushte dhe nje pjese te personelit te sherbimit.

-Largimi i familjes Mbreterore nga Shqiperia
Me 27 prill te vitit 1938, me nje ceremoni madheshtore te zhvilluar ne ambjentet e Pallatit Mbreteror ne Tirane, Mbreti i shqiptareve Ahmet Zogu vuri kuroren martesore me princeshen Geraldina Apony, e cila rridhte nga nje familje ariostokrate. Cifti mbreteror nuk mundi te jetonte me shume se nje vit ne Shqiperi, sepse me 6 prill 1939 , kur atyre kishte vetem dy dite qe u kishte lindur trashegimtari, u detyruan qe te largoheshin nga Shqiperia per ne Greqi . Shkaku i largimit te familjes Mbreterore nga atdheu ishte agresioni italian ne Shqiperi , per te cilin ai kishte zgjedhur daten e lindjes se djalit te Mbretit Zog dhe trashegimtarit te vetem te familjes Mbreterore. Mbreteresha Geraldine se bashku me djalin dhe njerezit qe e shoqeronin, me 6 prill 1939 kaloi kufirin dhe hyri ne territorin grek duke u vendosur ne qytetin e Follorines. Nje dite me pas u bashkua me ta edhe Mbreti Ahmet Zogu. Mbreti Jorgos i Greqise duke mos dashur te hynte ne konflikte me Italine , i sugjeroi Mbretit Zog qe te vazhdonte udhetimin e tij me ne lindje , ku ai do te ishte me i qete dhe do te kishte ndihmen e pakursyer te miqve te tij te vjeter.

-Prill 1939, ne Greqi dhe Turqi
Nga mesi i muajit prill te vitit 1939, Mbreti Ahmet Zogu me Oborrin e tij Mbreteror dhe rreth 2000 besniket e tij , u nis nga Greqia dhe mberriti ne Stamboll te Turqise. Aty dolen per ta pritur me mijra vete kryesisht shqipetare te vendosur aty prej vitesh, te cilet pershendeten ardhjen e tij dhe shprehen zemerim per pushtimin e Shqiperise nga Italia Fashiste. Mbreti Zog megjithe mbeshtetjen qe gjeti ne Turqi vendosi te largohej , pasi e ndjente veten krejt te izoluar nga shtetet Perendimore te Europes ku dhe luhej e gjithe politika. Ai vendosi te largohej ne France e cila i kishte dhene me pare garancine se pranonte ta priste Mbretin Zog me gjithe suiten mbreterore.

-Gusht 1939,ne France dhe ne Angli
Udhetimi i Mbretit Zog zgjati disa muaj duke udhetuar nga Turqia ne Bullgari, Rumani, Poloni, Suedi dhe prej andej mberriti ne Paris. Gjate ketij udhetimi te gjate ne ndalesat qe u bene ne Bukuresht dhe ne Varshave , Mbretin Zog kishin dal per ta pritur me mijra vete te cilet shprehnin simpatine per Familjen Mbreterore. Ai nuk qendroi per shume kohe ne France , pasi ajo rrezikohej te pushtohej nga Gjermania , dhe keshtu ai vazhdoi udhetimin e gjate per te mberritur ne Angli. Ne Angli Mbreti Zog si fillim u vendos ne nje hotel te Londres dhe me pak u largua per ne nje qyteze te vogel jo shume larg Londres. Nje nga pasurite qe kishte mundur te merrte me vete Familja Mbreterore ishte edhe nje "Mercedes" te cilin atyre ua kishte bere dhurate Hitleri me rastin e marteses se Zogut me Geraldinen. Mbreti Zog kete makine ja beri dhurate Kryqit te Kuq te Anglise. Gjate qendrimit ne Angli, ai, beri tentativa me autoritet e larta britanike per tu kthyer ne Shqiperi por duke qene se anglezet e kishin njohur pushtimin e Shqiperise nga Italia ata e kishin te pamundur te njihnin qeverine shqiptare ne mergim.


-1945 ne Egjipt
Viti 1945 shenoi edhe fundin e Luftes se Dyte Boterore, gje e cila i shoi edhe shpresat e Mbretit Zog per tu rikthyer ne Shqiperi. Mbreti Zog vendosi keshtu te largohej nga Anglia per ne Egjipt ku ne fuqi ishte Mbreti Faruk. Atje Zogu me familjen e tij u vendos ne nje vile luksoze ne Aleksandri . Gjate qendrimit atje Mbreti Zog ndermorri nje udhetim ne SH.B.A.ku pati disa takime ne Departamentin e Shtetit. Autoritetet amerikane i ofruan Zogut zbarkimin e disa besnikeve te tij ne Shqiperi , te cilet do te pergatisnin situaten per te rrezuar Qeverine Komuniste atje. Ndonese amerikanet e mbajten fjalen nuk u be e mundur qe Zogu te kthehej ne Shqiperi. Nderkohe ne Tirane u ekzekutuan njerezit besnike te Zogut.Gjate qendrimit ne Egjipt Princi Leka I u shkollua ne "Victory Collage" ku dhe u diplomua. Pas renies se Mbretit Faruk dhe ardhjes ne fuqi te Naserit , ai vendosi te largohej nga Egjipti.

-Gusht 1956, ne France
Ne gusht 1956 Mbreti Zog u vendos ne qytetin Cannes ne Francen Jugore, dhe me pas u shperngul ne Paris.Aty ai qendroi deri ne vitin 1961 kur gjendja e tij shendetesore u rendua keqazi dhe Mbreteresha Geraldine e shtroi ne nje nga klinikat me moderne te Parisit. Ai mbylli syte pergjithmone ne 6 prill te atij viti ne moshen 65 vjecare.Pak dite me vone ne baze te Statutit te Mbreterise Shqiptare te vitit 1928 princi Leka ne pranine e qindra shqipetareve te ardhur nga shume shtete te botes beri betimin ne hotelin "Bristol" duke u shpallur Mbreti Leka I.

-1961 ne Spanje
Mbreteresha Geraldine dhe Mbreti Leka I u larguan nga Franca drejt Spanjes sepse aty ishte ne fuqi Gjenerali Franko i cili u siguroi atyre nje jete krejt te qete. Atje Mbreti Leka I i vazhdoi perseri studimet ne "Royal Academy" e me pas u diplomua ne shkencat politike ne Sorbon te Frances.Ne Madrid ku ai jetonte me te emen ai takonte eksponente antikomuniste e bisedonte me ta per rrezimin e qeverise se Enver Hoxhes. Me 10 tetor 1975 Mbreti Leka I u martua me mbretereshen Suzane qe kishte lidhje gjaku me familjen mbreterore te Anglise.

-1978, ne Afriken e Jugut
Pas largimit nga Spanja Mbreti Leka i Pare u vendos ne Afriken e Jugut.Pas shume vite qendrimi ne Afriken e jugut , ne veren e 1994 , pas shembjes se diktatures ne Shqiperi, Mbreti Leka i Pare erdhi ne Tirane i shoqeruar nga Ministri i Oborrit Abedin Mulosmani, ku ai nuk qendroi me shume se 48 ore.Arsyeja e largimit te tij u komunikua nga media zyrtare me faktin se ai nuk kishte ardhur si nje qytetar i zakonshem por me pasaporten e Mbreterise Shqiptare te vitit 1928, gje e cila binte ndesh me ligjet e shtetit shqiptar ne fuqi.

-Prill 1997, ardhja ne Shqiperi
Ne Prill te vitit 1997 teksa Shqiperia gjendej e zhytur ne kaos per shkak te shembjes se firmave piramidale, Mbreti Leka i Pare mberriti ne Tirane.Ai mori pjese ne fushaten elektorale per zgjedhjen e formes se regjimit ne Partine e Legalitetit duke vajtur pothuaj ne te gjitha rrethet e Shqiperise. Ne keto zgjedhje Monarkia fitoi 36% te votave sipas Komisionit Qendror te Zgjedhjeve. Ky rezultat u shpall i falsifikuar nga Leka i Pare .Nisur nga kjo tre dite pas zgjedhjeve, Partia e Legalitetit organizoi nje miting proteste ku simpatizantet e saj bashke me Leka Zogun marshuan drejt qendres se Komisionit Qendror te Zgjedhjeve ku pati edhe konfrontime me policine . Pak dite me pas u hap nje proces hetimor ndaj Leka Zogut duke e akuzuar ate per sulm te armatosur ndaj institucioneve te Shtetit. Zogu u denua ne mungese dhe pastaj perfitoi nje amnisti. Heqja e kesaj pengese beri qe Leka Zogu trashegimtari i ligjshem i fronit Mbreteror te Shqiperise u kthye ne atdheun e tij.

Cfare mendimi keni per kete artikull, ju pelqen apo jo?

Subscribe to comments feed Komente: 0 postime

Ju duhet te identifikoheni per te postuar komente!


Rrjete Sociale

Google+

Facebook
Kendi i Reklamave
Vleresoni kete artikull
3.00
Publikoni artikullin
Kendi i Reklamave